Microsoft

Textruta: Känner du någon eller har du/ni själv behov av stöd från Lions Club i Finspång?
Stödet kan ges i form av materiel eller ett ekonomiskt bidrag.
Skicka i så fall ett mail med beskrivning av behovet, samt den summa som önskas.
Ansökan behandlas sedan av klubbens bidrag/stipendiekommité.
Beslutet tas på efterföljande ordinarie månadsmöte.
Var därför ute i god tid!
Välkommen med din/er ansökan.

Mottagare av Finspångs Lions Club Ungdomsledarstipendium

1974 Lilly och Bernhard Enqvist                                    Nykterhetsrörelsen

1975 Paul Magnusson                                                    Simklubben Korrugal

1976 Erling Karlsson                                                       Torstorp IF

1977 Sven Andersson                                                    Finspångs AIK, Fotboll

1978 Yngve Svensson                                                    Finspångs AIK, Brottning

1979 Kjell Andersson                                                      Finspångs AIK, Brottning

1980 Brita Germundsson                                               Friluftfrämjandet

1981 Bo och Björn Larsson                                            Simklubben Korrugal

1982 Bo Harrysson                                                         Finspångs AIK, Alpint

1983 Folke Lindberg                                                       ABF Gymnastik

1984 Raoul Birknert                                                        Finspångs Bollklubb

1985 Nils Svensson                                                        SK Ringen

1986 Maj-Litz Hilding                                                      Friluftfrämjandet

1987 Gunnar Olsson                                                       Finspångs AIK, Bordtennis

1988 Lars-Olof Nilsson                                                   Rejmyre Bågskytteklubb

1989 Uno Samuelsson                                                   Grytgöls IK

1990 Gunilla Jepson                                                        Hem och Skola

1991 Lars Persson                                                          Finspångs AIK, Orientering

1992 Hans Widgren                                                        SMU:s Barn och Ungdom

1993 Urban Kvarnström                                                 Torstorps IF

1994 Karin Axelsson                                                       Finspångs AIK, Orientering

1995 Thorbjörn Gustafsson                                            Torstorps IF

1996 Tommy Spångberg                                                Finspångs AIK, Bandy

1997 Roger Gunnarsson                                                 Lotorps IF

1998 Carina Lindman                                                      Finspångs AIK, Orientering                                               

1999 Stefan Hellqvist                                                      Grytgöls IK

2000 Annelie Bergvall och Gunilla Hjort                        Pingstkyrkans barnkör

2001 Lars Liljeqwist                                                        NSF:s Scoutkår

2002 Örjan Fritjofsson                                                   Finspångs AIK, Brottning

2003 Anders Lund                                                           Finspångs AIK, Handboll

2004 Urban Kratz                                                           Judoklubben Källan

2005 Sanna Persson                                                       FIBAS (Finspångs Basket)

2006 Peter Ohlsson                                                         Grytgöls IK

2007 Carina Sörensson                                                  Finspångs AIK, Bandy Ungdom

2008 Petri Luoma-Äijö                                                   Finspångs AIK, Bandy

2009 Henry Järvinen                                                       Torstorps IF

2010 Olle Lindman                                                          Finspångs Skid och Orienteringsklubb

2011 Anders Turesson                                                   Borggårds IK

2012 Bengt Danielsson                                                  Betaniaförsamlingen

2013 Joakim Larsson                                                      Finspångs FK/Finspångs AIK, Bandy      

2014 Niklas Johansson                                                   Lotorps IF/Finspångs FK

2015 Urban Kratz                                                           Judoklubben Källan

2016 Tobias Jahrl                                                           Finspångs AIK, Hockey

Textruta: Ungdomsledarstipendiet är på 15 000:-